Jak wybrać KOMINEK POWIETRZNY i potrzebne akcesoria? Na co zwracać uwagę? Oto kilka pomocnych wskazówek od specjalistów ze sklepu IGN KOMINKI www.ignkominki.pl.
KOMINEK POWIETRZNY czyli wkład kominkowy bez płaszcza wodnego, ogrzewający swoje otoczenie, bez możliwości podłączenia do C.O. Za pomocą kominka powietrznego można ogrzewać także inne pomieszczenia jeśli zastosuje się SDGP – System Dystrybucji Gorącego Powietrza (gorące powietrze z obudowy kominka dostarczane rurami elastycznymi, w sposób grawitacyjny lub wymuszony do innych pomieszczeń.
Wkłady kominkowe powietrzne są:
a. żeliwne (odlew żeliwny, zwykle 8 mm)
b. stalowe (stal kotłowa, spawana, zwykle 4 mm)
Czasami korpus jest zbudowany z żeliwa a front wkładu ze stali. Żeliwo ma lepsze właściwości cieplne, dłużej akumuluje i oddaje ciepło. Stal kotłowa ma większą wytrzymałość. Jeśli kominek powietrzny jest zbudowany ze stali często stosuje się w nim materiał akumulujący ciepło jak WERMIKULIT.
CZEGO POTRZEBUJESZ ABY CIESZYĆ SIĘ OGNIEM W TWOIM DOMU?
1. KOMINEK POWIETRZNY o odpowiedniej mocy (1 kW mocy kominka ogrzewa do 10
metrów kwadratowych powierzchni użytkowej).
+ to co pod kominkiem:
2. PODSTAWA KOMINKA (jeśli kominek nie ma nóżek). Zdarza się, że klienci rezygnują z podstawy i ustawiają kominek na pustakach betonowych. Należy pamiętać, że kominek powinien stać na utwardzonym podłożu aby nie zapadło się ono pod jego masą (nie powinien stać na posadzce, pod którą jest np. styropian).
Jeśli masz możliwość doprowadzenia powietrza z zewnątrz do kominka, być może będziesz musiał także kupić (w zależności od rodzaju i kształtu dolotu):
3. DOLOT ZIMNEGO POWIETRZA czyli odpowiednio ukształtowany otwór w kominku
doprowadzający powietrze z zewnątrz do paleniska. Dzięki temu nasz płomień będzie się lepiej
palił i nie będzie konieczne otwieranie okien w pomieszczeniu w którym znajduje się wkład.
Dla przykładu dolot do kominków firmy Kratki (jest prostokątny) można tu:
http://www.ignkominki.pl/produkt/dolot_zimnego_powietrza_kratki/234
4. PRZEJŚCIE RURA – DOLOT. Jeśli dolot do kominka ma kształt inny niż okrągły, przejście rura-dolot będzie Wam niezbędne. Jest to połączenie prostokątnego dolotu w kominku (np. Kratki) z okrągłą rurą doprowadzającą powietrze.
Przejście (fi 100): http://www.ignkominki.pl/produkt/przejscie_dolotrura_90_fi_100/212
5. PRZEPUSTNICA z CIĘGŁEM czyli kawałek rury o odpowiedniej średnicy, zależnej od tego jaką rurą doprowadzone jest powietrze (fi 100, 125, 150). Przepustnica otwiera lub zamyka dopływ zimnego powietrza do komory spalania.
Przepustnica z cięgłem: (fi 100): http://www.ignkominki.pl/produkt/przepustnica_z_cieglem_fi_100/127
Niektóre kominki powietrzne z okrągłym dolotem powietrza mają wbudowaną przepustnicę bezpośrednio w dolot/kominek. Oznacza to, że oddzielna przepustnica nie będzie potrzebna zaś dolotem steruje się bezpośrednio z kominka.
+ to co nad kominkiem, czyli rury spalinowe:
1. RURA SPALINOWA o odpowiedniej długości (np. 1 metr) o przekroju takim samym jak wylot spalin (czopuch). Długość rury zależy od odległości do wejścia kominowego.
np.: http://www.ignkominki.pl/produkt/rura_stalowa_2_mm_200_1_m/112
2. KOLANO 90 STOPNI REGULOWANE lub inne odpowiednie kolano. np.: http://www.ignkominki.pl/produkt/kolano_stalowe_2_mm_200_90_regulowane/104
3. RURA SPALINOWA 0,5 metra – między kolanem a wejściem do komina np.: http://www.ignkominki.pl/produkt/rura_stalowa_2_mm_200_05_m/111
4. PRZEJŚCIE RURA – KOMIN CERAMICZNY. Jeśli posiadasz komin ceramiczny z prefabrykatów (nie zwykły murowany z cegły) wtedy do tego komina trzeba wejść odpowiednią
przejściówką, która musi być uszczelniona sznurkiem.
np.: http://www.ignkominki.pl/produkt/przejscie_rura_stalowa__komin_ceramiczny_fi_200/119
Zapraszamy do sklepu IGN Kominki www.ignkominki.pl.
Na wszystkie pytania odpowiemy pod numerem 24 366 99 42. Zapraszamy do komentowania oraz zadawania pytań.
Ogień w Twoim domu. Kominki powietrzne oraz kominki z płaszczem wodnym. Rodzaje instalacji kominka (układ otwarty i zamknięty). Kominek w domu z rekuperacją. Jak wykonać obudowę kominka. Piece wolno stojące i kozy. Kuchnie na drewno.
Jak wybrać KOMINEK POWIETRZNY i potrzebne akcesoria?
0
Napisano: 2014-08-23 08:48:53
Edytowano: 2014-08-23 09:29:37