Na początku są to oczywiście 4 - 5 projekty ale drogą eliminacji część można wykluczyć.
Czasem nie znajdziemy żadnego projektu idealnego dla swoich potrzeb ale wszystko w pewnym zakresie można adaptować.
Trzeba po prostu chcieć i uruchomić wyobraźnię na początek.
Styl nowoczesny sam w sobie nie przeczy wcale przytulnością, a kominek w salonie to w dzisiejszych projektach prawie norma.
Sam budowałem Opałka 1G i po małej adaptacji stał się idealnym rozwiązaniem.
Ten projekt jest bardzo popularny i buduje go bardzo dużo osób które prowadzą swoje Bloogi zamieszczając w nich kolejne zdjęcia z budowy i urządzania domu. Część pomysłów do własnego domu zaczerpnąłem właśnie z tego źródła.
Jak już się wybierze ten jedyny to warto poszukać w okolicy czy ktoś czasem nie mieszka już w takim samym i wprosić się na zwiedzanie
Wybór projektu to pierwsza z trudnych decyzji jaka trzeba podjąć. Bo przecież wybieramy na większa cześć życia :)
Napewno pierwszym warunkiem jest dostosowanie pow. Zabudowy, wysokości i kata nachylenia dachu do warunków zabudowy. W naszym przypadku wiele projektów odpadlo po założeniu tych kryteriów.
Pozniej przegladalismy projekty względem kierunków swiata. Salon z założenia miał być od południa z wielkimi oknami. Od północy pomniejszenia mniej uzytkowane bo wiadomo ze bedą chłodniejsze.
Tym sposobem pozostało kilka projektów które było trzeba przeanalizować za i przeciw aby wybrać ostatecznie.
W trakcie budowy jeszcze dokonywalismy zmian bo dopiero wtedy dobrze widać co wychodzi. Choć i tak teraz zmienilabym kilka elementów. Ale będziemy mądrzejsi budując może kiedyś mniejszy domek dla siebie :)
Powodzenia..
Zarejestrowany: 22-09-2011
Skąd: kujawsko-pomorskie
Wpisy na blogu: 311
Tematy: 0
Posty: 2
Wybór projektu to nie lada wyczyn ;)
Nam to zadanie zajęło ok 3 miesięcy. Też lubimy styl nowoczesny ;)
Piszesz o dywanach i panelach ale to możesz zrobić po swojemu w każdym domu ;)
Przede wszystkim musisz się zastanowić czy dom chcesz mieć duży(ok 200m2),średni(ok 150m2) czy mały(poniżej 100m2). Dostosuj to do ilości osób w rodzinie. My np wzięliśmy po podłogach 288m2 ,użytkowa 170(nie licząc garażu i kotłowni).Jest to zdecydowanie za dużo jak na nasze potrzeby ale cóż ;) Teraz na pewno nie zdecydowałabym się na takiego molocha ;)
Potem pomyśl sobie czy chcesz żeby salon był nasłoneczniony a kuchnia chłodna i wybierz projekt,w którym pomieszczenia będą odpowiednio ustawione wobec stron świata. Czy salon chcesz mieć duży czy raczej niewielki(u nas priorytetem był przestronny salon więc szukaliśmy takiego ok 30-40m. ) potem to już z górki,układ pokoi ,który Ci odpowiada,ilość i wielkość łazienek...wszystko zgodnie z Twoimi oczekiwaniami(każdy ma inne :)) Na pewno gdzieś jest taki twój wymarzony i idealny a nawet jeśli nie to zawsze można wprowadzić jakieś zmiany do projektu :) My w projekcie mieliśmy łazienkę o powierzchni 4,3 a w jej miejsce wstawiliśmy garderobę ;) łazienkę zrobiliśmy nad garażem a powierzchnia wyszła ok 17m :P
Jeśli chcesz żeby koszt budowy był mniejszy wybierz dach dwuspadowy.
A jak już wybierzesz to sprawdź czy zmieści Ci się na działce :P
POWODZENIA ! :)
ps pochwal się jak już znajdziesz swój idealny projekt ;)
Przede wszystkim nie powinnaś się kierować grafikami i wizualizacjami na stronach z gotowymi projektami.
To wszystko jest robione tak, aby było chwytliwe (młoda kobieta przed domem, samochód na podjeździe, piękne niebo i las w tle).
Jak my wybieraliśmy projekt (mieliśmy tyle zmian, że zdecydowaliśmy się na indywidualny - u nas najlepsza decyzja) to przede wszystkim patrzyliśmy na:
- ustawienie względem stron świata (nasłoneczniony salon, garaż od północy)
- użytkowość pomieszczeń: duża kuchnia i spiżarnia blisko, wielkość garażu (szerokość)
- koszt budowy: usunęliśmy z gotowego projektu na którym bazowaliśmy 3 balkony, 2 wykusze, projekt ma tylko 1 komin, względnie prosta bryła, brak łukowatych nadproży
My wychodziliśmy teoretycznie od klasycznego domku (Aleksander II), a zrobimy to w stylu nowoczesnym - powinno wyjść ładnie :)
Pozdrawiam i powodzenia!
Właśnie jest tak jak napisał aleksander wiele osób decyduje się na klasyczny projekt z nowoczesnym wykończeniem, a czemu nie nowoczesny projekt?
Witam,
Poszukujemy z meźem projektow domow w ktorych kotłownia jest z tylu domu a nie w srodkualbo z przodu na razie trafilismy na jeden projekt Tamina ktory ma fajny uklad choc moze bylo by fajnie zobaczyc cos z dachem czterospadowym ale niestety nie mozemy trafic jakby ktos cos wiedzkal bardzo prosze o informacje. Chcemy zaczac od stycznka dzialania w kierunku budowy. A zapomnialam dodac dom 10 do 110 m max
Pozdrawiam
Zapomnialam dodac ze chcemy tylko parterowy domek
Na rynku jest bardzo dużo projektów gotowych, wśród których można wybrać taki, który nam pasuje i przede wszystkim się podoba. No chyba że projekt indywidualny... Życzę udanego wyboru!
Zarejestrowany: 03-05-2013
Skąd: ***
Wpisy na blogu: 106
Tematy: 0
Posty: 1
Po pierwsze, to musicie mieć warunki zabudowy z gminy. To w bardzo dużym stopniu zawęża poszukiwania. Po drugie dobrym podejściem jest kierowanie się zasadą zasobności portfela - warto z góry określić budżet którym będzie się dysponować czy to posiadanego w gotówce czy zdolnością kredytową.
Znając budżet możecie określić wielkość domu. Do wyliczenia należy patrzeć nie na jakieś wydumane powierzchnie "użytkowe" tylko na powierzchnie całkowitą i przyjąć 2 tys/m2 przy budowie systemem gospodarczym z wkładem własnym pracy, 2,5 tys/m2 gdy robią ekipy i od min. 3 tys gdy dom ma skomplikowana bryłę lub dach. To za stan tzw. deweloperski. Do tego absolutne minimum 1 tys/m2 na wykończenie do stanu mieszkalnego. Czyli przy prostym domu i skromnym urządzeniu około 3,5 tys/m2 pod klucz to minimum. Do tego doliczcie koszty przyłączy elektrycznych, gazu, kanalizacji (ew. szambo) jakiś dojazd od drogi z kostki, ogrodzenie itp. itd.
Kosztorysy na stronach z projektami to można między bajki włożyć.
Zobaczcie jak wiele jest do sprzedania domów w stanie surowym - bo nagle okazało się że domek zamiast 350 tys na gotowo już pochłonął 300 tys a to stan surowy dopiero.
Swoją drogą czasami bywają okazje, gdzie w cenie domu działka jest niejako gratis bo inwestor się przeliczył - sam niedawno miałem dylemat czy swojej działki nie sprzedać i nie kupić naprawdę okazyjnie domu w stanie prawie deweloperskim.
Mając powyższą wiedzę okaże się zapewne, że większość stać na dom o realnej powierzchni 120 m2 z garażem. Należy też pomyśleć ile tak naprawdę osób będzie go zamieszkiwać i ile czasu możemy poświęcić na jego utrzymanie. Pomyślcie też o kosztach utrzymania samego budynku.
Jak to wszystko przemyślicie, to wtedy można szukać projektu - inspiracji.
Dopasować ułożenie budynku do działki i stron świata, przemyśleć ilość i rozłożenie pokoi.
Jak będziecie już mieć kilka wybranych projektów, to warto iść do niezależnego architekta i przedyskutować z nim wybrane projekty.
Jak mi mój znajomy architekt opowiada, to większość projektów robią studenci na praktykach i początkujący architekci, a główni nanoszą poprawki i firmują to swoim nazwiskiem. Biuro chce mieć jak najwięcej projektów w ofercie. Po pewnym czasie widać, że pewne projekty dobrze się sprzedają i na ich bazie robione są różne wariacje. Niestety liczenie się z kosztami powoduje to że mają być ładne wizualizacje a oszczędza się na konstruktorze bo tego nie widać. Dlatego też w gotowcach często królują Teriwy okropne przewymiarowanie elementów konstrukcyjnych i słupy w dziwnych miejscach - bo wiadomo, że wytrzyma a nikt nie będzie optymalizował - i tak inwestor będzie za to płacił a nie projektant.
Dlatego jak ma się już kilka wybranych projektów to koniecznie należy je skonsultować a czasami na bazie jakiegoś pomysłu zrobić indywidualny projekt bo wyjdzie taniej niż zmiany w gotowcu. Warto wtedy już taki wybrany (po badzaniach gruntu) dać do konstruktora, aby go zoptymalizował. Konstruktor za porządne wyliczenia weźmie około 2 tys a zaoszczędzi kilka razy tyle. Czasami jak widzę te ilości stali i betonu o klasie jak na mosty ładowane w małe budynki jednorodzinne to nie dziwie się że wszyscy gadają że drogo.
Jestem świeżo po przebudowie domu ojca, więc nabrałem nieco zdrowego podejścia do budowania :)
Aktualnie też walczę z projektem - na podstawie upodobań i potrzeb oraz inspirując się jednym z gotowych projektów tworzymy z architektem projekt indywidualny.
Się rozpisałem, ale może będzie to pomocne.
Z tymi nowoczesnymi to jest tak ze nie zawsze mozna je postawić, ograniczają WZ i nie wszędzie pasują :) a jak pomysle o myciu tych szklannych powieszchni i okien to wysiadam . my mamy projekt gotowy i zmieniliśmy w nim tylko 2 rzeczy , więc w sumie to wyszło prawie jak indywidualny ;) tyle ze taniej :)